Legenda głosi, że ponad 500 lat temu, król Hashi z dynastii Sho z Okinawy zjednoczył Wyspy Ryukyu w jedno królestwo. Aby wzmocnić swoją władzę przy pomocy prawa oraz zniechęcić potencjalnych zbrojnych rywali skonfiskował całą broń w królestwie, a posiadanie broni uznał za zbrodnię stanu. Ok. 200 lat później Okinawa stała się częścią dominium klanu Satsuma z Kyushu i po raz drugi cała broń została skonfiskowana, a jej posiadanie zakazane. Bezpośrednim wynikiem tych zakazów był kolosalny rozwój sztuk samoobrony pustą ręką zwanej Okinawa – te.
Chociaż sztuka samoobrony jest stara jak ludzka rasa, sztuka karate uprawiana w dzisiejszej formie pochodzi najprawdopodobniej od technik Okinawy zwanych po japońsku Okinawa-te (ręce Okinawy), które są potomkiem starożytnej chińskiej sztuki ch’uan-fa kempo (droga pięści).
Największy wkład w usystematyzowanie karate wniósł Funakoshi Gichin. Funakoshi urodził się na Okinawie i tam, jako 11-letni chłopiec rozpoczął naukę karate. Jako pierwszy, w roku 1917 miał zaszczyt przedstawić karate w Japonii. Sztuka ta bardzo szybko rozprzestrzeniła się w kraju Kwitnącej Wiśni, a Funakoshi podróżował dając wykłady i demonstrując jej użycie. Ponieważ wciąż praktykowano rdzennie japońskie sztuki tj. jujitsu i kendo, karate w krótkim czasie przejęło z nich wiele elementów i w ten sposób powstał nowy japoński styl karate, który praktykujemy.